ZAPUŠTĚNÉ BAZÉNY

 

Zapuštěné bazény jsou opakem bazénů nadzemních. Zpravidla se bazény realizují dvěmi způsobyjako bazény nadzemní (klasické plastové nebo nafukovací bazény, u kterých se neprovádějí žádné stavební úpravy) nebo zapuštěné bazény. Tento článek se věnuje bazénům zapuštěným, kterým se jinak také říká zapuštěné bazény do země nebo zabudované bazény. S ohledem na charakter zahrady mohou být tyto bazény úplně nebo částečně zapuštěné (polozapuštěné bazény). Zvolená konstrukce, způsob realizace a bazénová filtrace jsou pro zapuštěné bazény do země stěžejní. Je tedy potřeba volit špičkovou kvalitu. Vstupní investice je sice oproti nadzemním bazénům větší, ovšem jejich kvalita a životnost je mnohonásobně vyšší. Nicméně i u těchto bazénů je důležité pečlivě vybírat. Zapuštěné bazény do země se dodávají v různých kvalitách a s možností rozšíření o další bazénové příslušenství. Rozhodovat u výběru budou individuální přednosti – je důležité si promyslet zejména následující body:

 

  • způsob realizace – svépomocí nebo jako bazény na klíč
  • realizace s ohledem na charakter zahrady – úplně zapuštěný bazén, polozapuštěný bazén nebo zapuštěný bazén ve svahu
  • materiál – železobetonový, fóliový, keramický, nerezový, plastový
  • využití bazénu – pro děti nebo dospělé, relaxace, masáže, plavání aj.
  • tvar bazénu – obdélník nebo ovál
  • velikost – záleží na účelu využití bazénu a prostoru na zahradě
  • hloubka – klasická 1,1 – 1,4 m nebo větší
  • tvar dna – rovné, se dvěmi úrovněmi nebo hlubší jen v části pro plavání
  • bazénová filtrace – výkon filtrace musí být adekvátní k objemu vody v bazénu
  • další bazénové příslušenství – úprava vody, bazénové zastřešení, masážní trysky, protiproud do bazénu, osvětlení nebo bazénový vysavač na čištění

 

Konstrukce je pro zabudované bazény stěžejní

Všechny výše uvedené body je důležité předem pečlivě promyslet. Stavba bazénu úzce souvisí s konstrukcí bazénu, která je stěžejní pro stabilitu, životnost a údržbu. Doporučujeme se vždy poradit s bazénovým specialistou. Některé zapuštěné bazény jsou předem připravené (bazénové skelety), jiné se skládají přímo na místě z různých bloků či ztraceného bednění. Pro dosažení co největší spolehlivosti a životnosti jsou vhodné bazény, které se skládají z jednotlivých bloků (bednění). Ty se prokládají železem a následně se konstrukce, včetně dna, vylévá betonem.

 

Samonosný zapuštěný bazén do země

Pod pojmem samonosný zapuštěný bazén si můžeme představit takový bazén, který má natolik kvalitní konstrukci, že je nedeformovatelný a samostabilizační. Takovýchto výsledku lze dosáhnout pouze dvěmi typy bazénových konstrukcíželezobetonovou a nerezovou. Tyto konstrukce se nemusí nijak speciálně podpírat. Samy o sobě jsou natolik robustní a kvalitní, že u nich nehrozí žádný posun nebo změna (změna tvaru, praskliny aj.). 

Jiné typy konstrukcí se musí podpírat a obezdívat. U plastových nebo sklokeramických bazénů hrozí, že konstrukce zabudovaného bazénu praskne nebo se jakkoliv deformuje. V případě, že se pod dno bazénu dostane voda, může vzniknout nechtěná vypouklina. Aby se tomu předešlo, musí samonosný zapuštěný bazén disponovat perfektním odvodněním. 

Jak už sám název napovídá, zapuštěný bazén do země je umístěn v zemi, takže jakákoliv další manipulace s ním je velmi náročná. Aby se předešlo všem možným problémům, doporučujeme typ a kvalitu konstrukce vybírat opravdu pečlivě.

Samonosný zapuštěný bazén
Zapuštěné bazény

Zapuštěné bazény – umístění

Volba umístění bazénu hraje důležitou roli při jeho výběru a realizaci – zapuštěné bazény není možné následně libovolně přemisťovat. Nejlepší místo pro umístění bazénu je místo, na které během dne svítí dostatek slunce, nejlepší volbou je tedy jižně orientovaná část zahrady. Záleží ovšem na poloze, vstupu na zahradu z domu, velikosti okolních domů a blízkosti stromů. Slunce je důležité pro lepší pocit při koupání a také pro ohřev bazénové vody. Počítat rovněž musíme s prostorem pro zastřešení bazénu, které se odsunuje mimo bazén, a prostorem pro posezení (terasou).

 

Zapuštěný bazén ve svahu

Je vaše zahrada svahovitá a chcete si pořídit bazén? Nemusíte mít žádné obavy, že by to bylo nemožné. V případě svahovité zahrady se zapuštěné bazény promění na polozapuštěné bazény (neboli zapuštěný bazén ve svahu), kdy je jedna strana bazénu částečně (nebo úplně) odkrytá. Málokterá zahrada je dokonale rovná, aby se nemusela následně nijak upravovat. Je zcela normální, že se po realizaci zapuštěného bazénu ve svahu provádí terénní úpravy. Na výběr je z více možností, které se odvíjí právě od struktury každé zahrady. Vyvýšená strana se může dosypat hlínou nebo naopak se bazén zapustí a musí se postavit opěrná zeď, aby se půda nesesunula. Zapuštěný bazén ve svahu je také ideálním místem pro vznik designové a estetické skalky.

 

Zapuštěné bazény na klíč

Zapuštěné bazény na klíč – od A po Z. Od návrhu, přes výkopové práce až po napuštění a zprovoznění. Realizace zapuštěných bazénů s sebou nese několik úskalí, tak proč se jimi zaobírat? Nechte si postavit svůj zapuštěný bazén na klíč. Realizace zapuštěného bazénu na klíč probíhá ve 3 fázích:

  1. přípravná fáze – volba typu bazénu, výběr dodavatelské firmy, specifikace bazénu včetně všech parametrů a dalšího bazénového příslušenství,  tvorba harmonogramu a objednání bazénu,
  2. stavební fáze – vytýčení umístění bazénu, výkopové práce, stavba a montáž zapuštěného bazénu na klíč, terénní úpravy, pokládka dlažby okolo bazénu, příprava bazénu na zprovoznění,
  3. dokončovací fáze – montáž zastřešení bazénu, instalace bazénové technologie, napuštění a zprovoznění bazénu.

Po dokončení bazénu následuje předání hotového zapuštěného bazénu na klíč novým majitelům.

Ujistěte se, že dodavatelská firma bazény realizuje opravdu na klíč – včetně stavebních a montážních prací, nákladů na výkopové práce i betonové směsi.

Čištění zapuštěného bazénu

Kvalita vody v bazénu je nevyhnutelná pro komfort, potěšení a bezpečí. Křišťálová a bezzávadná voda je výsledkem výkonného filtračního systému. Bazénová filtrace je nejdůležitějším prvkem celého bazénu. Je nutné, aby splňovala ty nejpřísnější požadavky na výkon, hospodárnost a účinnost. Kromě bazénové filtrace existují i další doplňky, které zpříjemňují užívání bazénu a zároveň zajišťují jednoduchost péče o vodu. Mezi tyto doplňky patří automatické dávkovače pH a chlóru nebo úprava vody pomoci soli.

Pro co nejjednodušší údržbu bazénu existuje řešení iMAGI od společnosti Piscines Magiline – první patentovaný systém inteligentního ovládání bazénu na trhu. S iMAGI lze zapuštěné bazény ovládat vzdáleně přes mobilní aplikaci. Systém se skládá ze senzorů, sond a řídící skříně a bere v úvahu všechny biologické, klimatické i chemické podmínky. iMAGI se stará o vše za vás. Díky tomuto systému je bazén vždy čistý, bezpečný, teplý, má dostatek vody díky automatickému dopouštění a šetří náklady na finance i čas. O stěny a dno se postará automatický bazénový vysavač. Veškeré příslušenství k zapuštěným bazénům můžete najít na našem e-shopu. Pro automatickou úpravu bazénové vody soli se ideálně hodí systém iMagi Serenite Sel+ a čistotu stěn a dna vašeho bazénu hravě zvládne bazénový vysavač Zodiac RA 6500iQ – Alpha.

 

Příslušenství zapuštěných bazénů

Pro prodloužení koupací sezóny a využití na maximum lze zapuštěné bazény vybavit dalšími prvky. Jde o  zastřešení bazénu a ohřev vody v bazénu – díky ním se koupací sezóna prodlouží o několik měsíců. Po pořízení zastřešení bazénu a ohřevu vody lze zapuštěné bazény využívat od jara do podzimu (koupací sezóna tak může být až 8 měsíců). Zastřešení bazénu lze volit od nízkých po vysoké. Pomyslným vrcholem je montáž zastřešení na stěnu domu a vytvoření zimní zahrady. Tato varianta se ideálně nabízí pro zapuštěný bazén ve svahu, u kterého vznikne opěrná zeď, na kterou lze vysoké zastřešeni namontovat.

Alternativou k zastřešení je zakrytí bazénu pomocí lamelové bazénové rolety, která plave na hladině a plní bezpečnostní a izolační funkci. Zároveň bazénová roleta zabraňuje spadu nečistot do bazénu a udržuje tak zapuštěné bazény bez nežádoucích nečistot. Bazénové rolety jsou poháněny elektrickým nebo solárním pohonem a lze je ovládat i vzdáleně. Levnější variantou jsou solární bublinkové fólie.

Tepelné čerpadla, tepelné výměníky nebo  elektrické ohřevy vody jsou dodávány v několika variantách – liší se výkonem a nabízenými funkcemi. Vhodným tepelným čerpadlem do klimatických podmínek na území České republiky je například tepelné čerpadlo Zodiac ZS500 MD4. Dokáže pracovat v chladných i teplých podmínkách, má dostatečný výkon, je tiché, nabízí funkci chlazení a má na výběr z více režimů – režim ECO pro ekonomické vyhřívání nebo režim BOOST pro okamžité vyhřátí bazénové vody. Ideální pro zabudované bazény.

Zapuštěné bazény na klíč