ZAPUŠTĚNÉ BAZÉNY

 

Zvolená konstrukce a bazénová filtrace jsou pro zapuštěné bazény (nazývané také jako bazény do země) stěžejní. Je tedy potřeba volit špičkovou kvalitu. Vstupní investice je sice oproti nadzemním bazénům větší, ovšem jejich kvalita a životnost je mnohonásobně vyšší. Nicméně i u těchto bazénů je důležité pečlivě vybírat. Zapuštěné bazény se dodávají v různých kvalitách a s možností rozšíření o různé bazénové příslušenství. Rozhodovat u výběru budou individuální přednosti a promyslet si je důležité následující body:

  • způsob realizace – svépomocí nebo jako bazény na klíč
  • materiál – železobetonové, fóliové, keramické, nerezové, plastové apod.
  • využití bazénu – pro děti nebo dospělé, relaxace, masáže, plavání a další
  • tvar bazénu – obdélník nebo ovál
  • velikost – záleží na účelu využití bazénu a prostoru na zahradě
  • hloubka – klasická 1,2 – 1,5 m nebo větší
  • tvar dna – rovné, se dvěmi úrovněmi nebo hlubší jen v části pro plavání
  • bazénová filtrace – výkon filtrace musí být adekvátní k objemu vody v bazénu (na základě velikosti a hloubky)
  • další bazénové příslušenství – úprava vody, zastřešení, masážní trysky, protiproud, osvětlení nebo robot na čištění

 

Je tedy důležité si všechny výše uvedené body pečlivě promyslet. Stavba bazénu úzce souvisí s konstrukcí bazénu, která je stěžejní pro stabilitu, životnost a údržbu a je tedy vhodné se poradit s bazénovým specialistou. Některé zapuštěné bazény jsou předem připravené (bazénové skelety) a jiné se skládají přímo na místě z různých bloků či ztraceného bednění. Pro dosažení co největší spolehlivosti a životnosti jsou vhodné bazény, které se skládají z jednotlivých bloků (bednění), prokládají se železem a následně se jejich konstrukce, včetně dna, vylévá betonem. Takto zhotovené bazény jsou nedeformovatelné a samo-stabilizační – není je potřeba následně nijak podpírat nebo používat jakékoliv stabilizační vzpěry. Záruční lhůty u těchto bazénových konstrukcí dosahují 10 a více let.

 

Zapuštěné bazény – umístění

Volba umístění bazénu hraje důležitou roli při jeho výběru a realizaci – zapuštěné bazény není možné následně libovolně přemisťovat. Nejlepší místo pro umístění bazénu je místo, na které během dne svítí dostatek slunce, nejlepší volbou je tedy jižně orientovaná část zahrady. Záleží ovšem na poloze, vstupu na zahradu z domu, velikosti okolních domů a blízkosti stromů. Slunce je důležité pro lepší pocit při koupání a také pro ohřev bazénové vody. Počítat rovněž musíme s prostorem pro zastřešení bazénu, které se odsunuje mimo bazén, a prostorem pro posezení (terasou).

Zapuštěné bazény
Zapuštěné bazény na klíč

Polozapuštěné bazény

Je vaše zahrada svahovitá a chcete si pořídit bazén? Nemusíte mít žádné obavy, že by to bylo nemožné. V případě svahovité zahrady se zapuštěné bazény promění na polozapuštěné bazény, kdy je jedna strana bazénu částečně (nebo úplně) odkrytá. Z důvodu estetiky a designu se následně v těchto prostorách tvoří pohledové stěny nebo skalky, které celému kompletu dodají na jedinečnosti.

 

Čištění bazénu

Kvalita vody v bazénu je nevyhnutelná pro komfort, potěšení a bezpečí. Křišťálová a bezzávadná voda je výsledkem výkonného filtračního systému. Bazénová filtrace je nejdůležitějším prvkem celého bazénu a je nutné, aby splňovala ty nejpřísnější požadavky na výkon, hospodárnost a účinnost. Kromě filtrace existují i další doplňky, které zpříjemňují užívání bazénu a zároveň zajišťují jednoduchost péče o vodu. Mezi tyto doplňky patří automatické dávkovače pH a chlóru nebo úprava vody pomoci soli. Pro ještě jednodušší údržbu bazénu existuje řešení iMAGI od společnosti Piscines Magiline – což je první a patentovaný systém inteligentního ovládání bazénu na trhu. S iMAGI lze zapuštěné bazény ovládat vzdáleně přes mobilní aplikaci. Systém se skládá ze senzorů, sond a řídící skříně a bere v úvahu všechny biologické, klimatické i chemické podmínky. iMAGI se stará o vše za vás – díky tomuto systému je bazén vždy čistý, bezpečný, teplý, má dostatek vody díky automatickému dopouštění a šetří náklady na finance i čas. O stěny a dno se postará automatický robot. Všechny tyto prvky můžete najít rovněž na našem e-shopu. Pro automatickou úpravu bazénové vody soli se ideálně postará systém iMagi Serenite Sel+ a čistotu stěn a dna vašeho bazénu hravě zvládne bazénový vysavač Zodiac RV 5500 SW Vortex.

 

Bazénové příslušenství

Pro prodloužení koupací sezóny a využití bazénu na maximum lze k bazénu dodat zastřešení bazénu a ohřev vody v bazénukoupací sezóna se tak prodlouží o několik měsíců a zapuštěné bazény lze využívat od jara do podzimu. Zastřešení bazénu lze volit od nízkých po vysoké, pomyslným vrcholem je montáž zastřešení na stěnu domu a vytvoření zimní zahrady. Alternativou k zastřešení je zakrytí bazénu za pomocí bazénové rolety, která plave na hladině a plní bezpečnostní a izolační funkci a zároveň zabraňuje spadu nečistot do bazénu. Bazénové rolety jsou poháněny elektrickým pohonem a lze je ovládat vzdáleně. Levnější variantou jsou solární fólie. Tepelné čerpadla nebo výměníky jsou dodávány v několika variantách – liší se například výkonem a nabízenými funkcemi. Vhodným tepelným čerpadlem do klimatických podmínek na území České republiky je například tepelné čerpadlo Zodiac ZS500 MD4 12kW, které dokáže pracovat v chladných i teplých podmínkách, má dostatečný výkon, je tiché, nabízí funkci chlazení a má na výběr z více režimů – režim ECO pro ekonomické vyhřívání nebo režim BOOST pro okamžité vyhřátí bazénové vody.