OHŘEV VODY V BAZÉNU VÁM PRODLOUŽÍ KOUPACÍ SEZÓNU

 

Ohřev vody v bazénu je nejlepším řešením, jak prodloužit dobu koupání. Zároveň, díky ohřevu vody v bazénu, bude teplota vody neustále konstantní a vy se tak budete moct koupat za jakéhokoliv počasí. Ještě předtím, než začnete řešit ohřev vody v bazénu, je důležité zaměřit se i na další aspekty, které vám v tomto ohledu mohou pomoci. Konstrukce bazénu. Zakrytí bazénu. Ohřev vody v bazénu. Nic víc, nic míň.

Vyřešením těchto tří základních bodů se zbavíte dalších otázek, které mohou znít následovně… Odkud z bazénu uniká nejvíce tepla? Proč se stále nedaří bazén vyhřát na 30 °C? Co udělat pro to, aby se mohl bazén využívat co nejdéle? Co udělat pro to, aby byl ohřev vody v bazénu efektivní a ekonomický? Odpovědi na tyto otázky řešíme neustále dokola. Zásadní je konstrukce bazénu, všechno ostatní se dá realizovat i po spuštění bazénu. Pro co nejlepší výsledky je ovšem zásadní, aby jedno navazovalo na druhé, bez celkové harmonie skvělých výsledků nikdy nedosáhnete. A zároveň, bez splnění všech kritérií, ohřev vody v bazénu nebude ekonomický. Pokud vás zajímá, jak vše sladit a jaké jsou možnosti, čtěte dále.

 

Efektivita vyhřívání bazénu

KONSTRUKCE BAZÉNU

  • Čím vyšší je kvalita bazénové konstrukce a použitých materiálu, tím méně se voda v bazénu ochlazuje. Bazény Magiline disponují železobetonovou konstrukcí, která minimalizuje ochlazování vody. Na stěny a dno bazénu se aplikuje speciální vrstva (na stěny mirelon, na dno geotextilie) pro ještě vyšší účinek. Tak jednoduché to je. S bazény Magiline máte první bod ihned vyřešený. Ještě vám zbývá vyřešit zakrytí bazénu a samotný ohřev vody v bazénu. Mrkněte, jak probíhá stavba bazénu Magiline.

ZAKRYTÍ BAZÉNU

  • Zastřešení bazénu nebo zakrytí bazénu roletou hraje rovněž důležitou roli. Skrze zastřešení a zakrytí se voda v bazénu přirozeně ohřívá a udržuje konstantní. Neochlazuje se. Zároveň se díky tomu šetří náklady na provoz ohřevu vody v bazénu. Mimo to mají výše uvedené (zastřešení nebo roleta) i další výhody – vyšší bezpečnost a zábrana spadu nečistot do vody. Zkrátka jednodušší údržba. Použít můžete také solární plachtu na bazén, která je speciálně navržena pro přirozené ohřívání vody ze slunce.

OHŘEV VODY V BAZÉNU

  • V poslední řadě přichází na řadu samotný ohřev vody v bazénu. Na výběr je z více řešení – tepelné čerpadlo, solární ohřev, tepelný výměník nebo elektrický ohřev bazénu. Více si jednotlivé typy popíšeme níže.

 

Pro co nejlepší výsledky je důležité, jak už víme, vyřešit všechny výše uvedené body – dohromady fungují nejlépe. Pokud nebudou správně provedeny první dva body, stále budeme schopni vyhřívat vodu na vysoké teploty, ovšem jako daň za to bude provozní čas ohřevu vody a s tím spojené finance (náklady na provoz). Prvotní náklady na vyřešení všech kritérií tak budou vyšší, nicméně následně se projeví ten pravý komfort a 100% potěšení z užívání vašeho bazénu. Z dlouhodobého hlediska je tohle řešení také daleko ekonomičtější.

Ohřev vody v bazénu – 4 varianty

Nyní si přiblížíme čtyři základní možnosti, které se používají jako vyhřívání bazénu. Každá varianta má své pro a proti, záleží na jednotlivých preferencích. Chcete si nechat poradit? Tepelné čerpadlo. Za nás se jedná o nejlepší variantu ohřevu vody v bazénu. Ovšem ne vždy a všude se hodí, proto existují i jiné druhy:

  • tepelné čerpadlo k bazénu
  • solární ohřev vody v bazénu
  • bazénový tepelný výměník
  • elektrický ohřev vody v bazénu

Tepelné čerpadlo k bazénu

Nejvíce využívaným a také doporučovaným typem ohřevu vody v bazénu je tepelné čerpadlo k bazénu. Tepelné čerpadlo kombinuje ostatní typy ohřevu bazénu (solární a elektrický) – využívá přibližně z 20 % elektrickou energií a z 80 % okolní vzduch. Díky tomu je tepelné čerpadlo k bazénu také nejvíce ekonomickým řešením. Z 1 kilowatt (kW) elektrické energie získáte 5-7 kilowatt tepelné energie. Takový poměr z žádného jiného ohřevu vody nedostanete. Počáteční investice je sice u tepelného čerpadla nejvyšší ze všech uvedených typů ohřevu vody v bazénu, ovšem provozní náklady jsou zaručeně nejnižší (nebereme zde v úvahu solární ohřev bazénu). Tím je z dlouhodobého hlediska tepelné čerpadlo tou nejlepší a nejekonomičtější variantou ohřevu vody v bazénu. Tepelná čerpadla mají v dnešní době mnoho volitelných funkcí. Kromě ohřívání vody ji dokážou také chladit (využitelné v letních měsících) a fungovat dokážou i v mínusových teplotách. Samozřejmostí je ovládání přes mobilní aplikaci.

  • vyšší pořizovací investice
  • nejnižší provozní náklady
  • vysoká účinnost a efektivita
  • mnoho funkcí, provoz i v zimních teplotách
  • nejlepší v poměru cena/výkon
  • z dlouhodobého hlediska nejlepší volba

 

Solární ohřev bazénu

Solární ohřev v bazénu se doporučuje ze všech typů nejméně. Důvodem je použitelnost. Vyhřívání bazénu by mělo probíhat zejména v jarních a podzimních měsících, kdy jsou teploty nižší a voda se nedokáže vyhřát přirozeně. V těchto obdobích ovšem není dostatek slunečního svitu, který je pro správné fungování solárního ohřevu bazénu zcela stěžejní. Investice na pořízení a provoz solárního ohřevu bazénu je sice nízká, ovšem přínos (ohřev vody v bazénu) je nedostatečný.

  • nízká pořizovací investice
  • nízké provozní náklady
  • omezená účinnost a efektivita
  • funkčnost pouze při slunečním svitu
  • složitější instalace, náročné na místo (umístění solárních panelů)
  • náchylnost k poškození
ohřev vody v bazénu
tepelné čerpadlo k bazénu

Bazénový tepelný výměník

Bazénový tepelný výměník se jednoduše napojí na zdroj energie, který používáte doma a můžete tak díky němu vyhřívat váš bazén ze stejného zdroje. Efektivita a spotřeba energie u bazénového tepelného výměníku závisí na typu zdroje energie. Důležitým aspektem u tohoto řešení je vzdálenost mezi tepelným výměníkem a bazénem – s přibývající vzdáleností výkon klesá. Z tohoto důvodu doporučujeme bazénový tepelný výměník instalovat jako ohřev vody v bazénu zejména k bazénům v interiéru.

  • nízká pořizovací investice
  • vyšší provozní náklady (závisí na zdroji)
  • lze využít různé zdroje tepla (plyn, uhlí, dřevo aj.)
  • výkon ovlivněn vzdáleností mezi výměníkem a bazénem
  • provoz v jakýchkoliv podmínkách
  • ideální do interiéru (vnitřní bazény)

 

Elektrický ohřev bazénu

Elektrický ohřev vody má velmi vysoké účinky a dokáže vodu nahřát velmi rychle. V chladnějších měsících a za nepříznivého počasí funguje elektrický ohřev vody v bazénu opravdu skvěle a jeho funkčnost vás potěší. Co vás ovšem nepotěší jsou náklady na provoz tohoto druhu ohřevu vody. Prvotní investice na pořízení není příliš vysoká, ovšem o nákladech na provoz se to už říct nedá. Jeho používání doporučujeme pouze ve dvou případech, a to zda máte přebytek elektrické energie (například ze solárních panelů) nebo zda máte přebytek peněz.

  • nízká pořizovací investice
  • vysoké provozní náklady
  • vysoká a rychlá účinnost (v závislosti na financích)
  • snadná a rychlá instalace
  • provoz v jakýchkoliv podmínkách
  • nejhorší řešení z pohledu cena/výkon

Ohřev vody v bazénu je důležitým prvkem každého bazénu

Ohřev vody v bazénu se řadí na nejvyšší příčky bazénového příslušenství, které by měl váš bazén obsahovat. V klimatických podmínkách České republiky je vyhřívání bazénu zejména důležité. Investice do jakéhokoliv bazénu je vysoká, a aby byla co nejlépe využita, je důležité v bazénu vytvořit podmínky, které budou příjemné a komfortní. Počítejte tak, při pořízení bazénu, s několika desítkami tisíc navíc.

Když už se pro pořízení bazénu rozhodnete, budete jej chtít využívat maximálně, a s tím vám ohřev vody v bazénu perfektně pomůže. Všechny druhy ohřevu bazénu (kromě solárního ohřevu) vám dokážou prodloužit koupací sezónu až o čtyři měsíce. Doba používání vašeho bazénu se tak dostane až na sedm měsíců v roce, od dubna do října. A to už je pěkně dlouhá doba. Nezapomeňte ovšem na informaci, kterou tento článek začíná – důležité jsou tři body. Konstrukce bazénu. Zakrytí bazénu. Ohřev vody v bazénu. To hlavní už víte, nyní se můžete pustit do realizace bazénu. A nezapomeňte se podívat na ohřev vody v bazénu na našem e-shopu!

Tepelné čerpadlo Zodiac Z550

Tepelné čerpadlo Zodiac Z550

Tepelný výměník Zodiac Heat Line

bazénový tepelný výměník
Napište nám pro více informací.