ZAHRADNÍ BAZÉN

 

Chcete plavat, relaxovat a využívat všech výhod bazénu přímo na vlastní zahradě? Zahradní bazén se stal důležitým prvkem při realizování a budování vlastního bydlení a většina rodin v České republice s ním do budoucna počítá. Zahradní bazén do země skvělé využijete pro:

  • ochlazování v letních dnech
  • otužování v zimních měsících
  • zvýšení fyzické kondice
  • naučení dětí plavat
  • pořádání rodinných akcí a oslav
  • relaxaci a odpočinek
  • balneoterapii a další…

Na trhu existuje mnoho dodavatelů a řešení a zahradní bazén si tak může v dnešní době dovolit opravdu každý. Závisí pouze na náročnosti a požadavcích klienta. Realizací zahradního bazénu uděláte poměrně velký zásah do zahrady, designu a estetiky a je tedy zapotřebí, abyste se na vše důkladně připravili. A zvolili to nejlepší řešení. Pokud se nechcete o nic starat, nejlepším řešením, jak postavit zahradní bazén, jsou bazény na klíč – realizační firma se postará o vše za vás. Zahradní bazén vám pomohou vybrat, dodají, postaví a o váš zahradní bazén se bou i nadále starat.

 

Patří vůbec bazén na zahradu?

Jednoduchá otázka… Patří vůbec bazén na zahradu? Podle Čechů je odpověď na tuto otázku jasná, bazén na zahradu rozhodně patří. Dle veřejných statistik je Česko bazénovou velmocí. O první tři příčky v Evropě se už několik let dělíme se Španělskem a Francií. Ať už se bavíme o bazénech pro děti, malých, velkých, nadzemních nebo zapuštěných bezénech, všeobecně se všechny druhy těší veliké oblibě. V posledních letech tento trend ještě zesiluje.

 

Jaké důvody vedou zákazníky k pořízení vlastního bazénu na zahradu?

  1. Neochota vystavování se na odiv a ochrana soukromí.
  2. Menší zájem o cestování – oproti některým jiným státům Češi méně cestují.
  3. Absence moře a možnosti přírodního koupání.
  4. Kladný vztah ke sportu, plavání a relaxaci.
  5. Z dlouhodobého hlediska se jedná o dobrou investici – zhodnocení své nemovitosti.
  6. Zahradní bazén je skvělý společenský prvek – zejména u pořádání různých akcí a oslav.
  7. Vysoké náklady na dovolenou u moře.
  8. Koronakrize a nejistota (současný trend).

 

Důvodů, díky kterým se zahradní bazény realizují, je opravdu mnoho. Ten, se kterým se nejčastěji setkáváme my je velmi prostý. DĚTI. Kvůli jejich radosti a štěstí se vám rozhodně bazén na zahradu realizovat vyplatí.

Zahradní bazény
Zahradní bazén

Zahradní bazén – krok za krokem

V následující části se seznámíme s jednotlivými kroky, které jsou u realizace bazénu na zahradu nejdůležitější. Nejprve je potřeba zvolit způsob realizace – zda bude zahradní bazén nadzemní, částečně-zapuštěný nebo zapuštěný (bazény do země):

  • Nadzemní zahradní bazény jsou nejméně nákladné a jejich instalace je ze všech nejrychlejší a nejjednodušší. Nadzemní zahradní bazén můžeme zvolit aniž bychom museli měnit vzhled zahrady nebo do ní jakkoliv zasahovat. Zároveň lze tento typ bazénu snadno demontovat. Nevýhodou je jejich slabá konstrukce a horší přístup. Dalším nedostatkem je absence kvalitního schodiště – běžně se používají pouze bazénové žebříky (schůdky).
  • Částečně-zapuštěné bazény na zahradu se skládají ze dvou částí. Jedna část je zakopaná v zemi a druhá je odkrytá na povrchu. Tento typ bazénu na zahradu se nejčastěji volí v případě, kdy máte zahradu členitou nebo svahovitou. Odkrytou stranu zahradního bazénu lze následně využít pro vybudování posezení nebo vytvoření designové skalky, která přidá na estetice. Částečně-zapuštěné bazény jsou svou konstrukcí podobné bazénům zapuštěným a jsou velmi kvalitní a trvanlivé. Rozmanitá je zde také nabídka velikosti bazénu, schodiště a různého příslušenství. Doplňkové bazénové příslušenství je důležité pro následnou údržbu, funkčnost a bezproblémový chod zahradního bazénu.
  • Plně zapuštěné bazény na zahradu jsou vrcholným dílem a stávají se nedílnou součástí celé zahrady. Je potřeba si proto promyslet všechny aspekty, protože jejich následné přemístění není možné. Více si můžete přečíst v článku zapuštěné bazény.

 

Zahradní bazén a typy konstrukce

Materiálů, ze kterých si můžete zahradní bazén nechat postavit, je mnoho, ovšem ne každá konstrukce je odolná, trvanlivá a kvalitní. Některé zahradní bazény se staví přímo na místě realizace a některé typy firmy dovážejí již hotové. Nejčastěji se setkáme s:

  • Betonové bazény na zahradu
   • Jejich konstrukce se skládá ze ztraceného bednění, které se následně vylévá betonem. Takto zhotovená konstrukce je nejlepší, protože je odolná vůči spodním vodám, zabraňuje případným posunům a trhlinám, je samo-stabilizační, nedeformovatelná a má nejdelší životnost. Jako vnitřní povrch se používá keramický obklad nebo bazénová fólie. Těmto bazénům se jinak také říká fóliové bazény. Tento typ konstrukce používáme při realizaci zahradních bazénů Magiline – tzv. betonové bazény.

Nerezové zahradní bazény

   • Nerezové bazény jsou, stejně jako betonové bazény, vysoce kvalitní a mají dlouhou životnost. Díky zpracování na míru si můžete zvolit jakýkoliv rozměr. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Plastové a skořepinové bazény na zahradu

   • Jsou vyráběny v továrně z jednoho dílu. Jejich největší nevýhoda je životnost – s přibývajícím časem formy ztrácejí své vlastnosti a bazény se tak stávají náchylnější na různé deformace a poškození.
   • Další nevýhodou je prostor při realizaci zahradního bazénu. Většina bazénu na zahradu se realizuje u již hotových domů, takže překážkou může být dopravení bazénové vany na své místo. U řadových domů je tento proces zcela vyloučený. Jedinou variantou je použití jeřábu, což je nebezpečné. V tomhle případě je nejlepší zvolit zahradní bazén zapuštěný do země, který se skládá z jednotlivých dílců.

Zahradní bazény samonosné (nafukovací)

   • Nejlevnější varianta bazénu na zahradu. Jsou vhodné zejména díky finanční nenáročnosti, nedostatku prostoru nebo pro malé děti. Ideálně slouží pro ochlazení, ovšem nejedná se o plnohodnotný zahradní bazén.

Zahradní bazény a různé tvary

Výběr velikosti, tvaru a hloubky je čistě ve vaší režii a záleží na požadavcích a účelu pořízení bazénu na zahradu. Na výběr jsou zahradní bazény od malých po velké, od kulatých po hranaté. Velikost bazénu je zapotřebí volit úměrně k velikosti zahrady a počítat je třeba rovněž s prostorem pro posezení nebo bazénové zastřešení, které se odsouvá vždy na jednu stranu mimo zahradní bazén.

Nejběžnějším tvarem je obdélník, nicméně i zde je možné experimentovat a vytvořit si bazén oválný nebo členitý. S tvarem bazénu úzce souvisí otázka zastřešení bazénu nebo zakrytí bazénu (pomocí lamelové rolety) – u složitějších (členitých) tvarů je zakrytí bazénů vždy nákladnější. Hloubka bazénu se většinou dělá ve dvou základních úrovních, a to 1,1 – 1,4 m. Hloubka závisí na účelu používání zahradního bazénu. V případě používání bazénu pouze pro relaxaci budeme volit hloubku menší, oproti tomu chceme-li bazén využívat pro plavání či potápění, volíme hloubku větší. Informace ohledně průběhu realizace zahradních bazénů Magiline najdete na stránce stavba bazénu.

 

Bazénové schodiště jako ideální místo pro relaxaci

U nadzemních bazénů se volí pro přístup do bazénu vnější schůdky (žebřík), u polozapuštěných a zapuštěných bazénů je bazénové schodiště obvykle součástí bazénu a tvoří tak jednotnou strukturu. Na výběr je od rohových schodišť po schodiště přes celou šířku bazénu, tvary mohou být rovné nebo zaoblené. U zahradních bazénů Magiline lze schodiště propojit s masážními tryskami, které jsou součástí protiproudu do bazénu MAGIsport Balneo. Získáte tak jedinečné místo pro relaxaci a masáže zároveň.

 

Zahradní bazény s filtrací

Pro stoprocentně zdravou a kvalitní vodu je důležité do zahradního bazénu zvolit výkonnou bazénovou filtraci. Mezi nejběžnější filtrace patří písková a kartušová. Bazény Magiline disponují jedním z nejvýkonnějších filtračních systémů na trhu. Patentovaná kartušová bazénová filtrace Magiline NFX má filtrační schopnost do 15 mikronů.

Stále více a více získávají na popularitě různá koupací či přírodní jezírka, nicméně i ty je potřeba vybavit kvalitní filtrací. Pro lepší komfort a potěšení rozhodně doporučujeme volit zahradní bazény s filtrací. I ty se dají designově přizpůsobit “přírodnímu” vzhledu. Zahradní bazény s filtrací mají několikanásobně vyšší využitelnost, mohou se vyhřívat a dají se vybavit dalším příslušenstvím. A navíc, voda v nich je vždy dokonale čistá a zdravá.

Zahrady s bazénem
Bazény na zahradu

Zahradní bazén disponuje pestrou nabídkou příslušenství

Pro využití bazénu na maximum a redukování starostí s čištěním lze zahradní bazény vybavit dalším příslušenstvím, které má za úkol jediné – zajistit 100 % pohodlí a 0 % starostí. Mezi volitelné bazénové příslušenství můžeme zařadit:

  • bazénové zastřešení – prodlužuje koupací sezónu
  • zakrytí zahradního bazénu roletou – zvyšuje bezpečnost
  • ohřev vody v bazénu – zajišťuje konstantní teplotu
  • automatické dávkovače – kontrolují a udržují hladiny pH a chlóru
  • bazénový vysavač – automaticky čistí dno i stěny bazénu
  • zimní plachtu – zvyšuje bezpečnost a zabraňuje spadu nečistot
  • inteligentní systém iMAGI – umožňuje vzdáleně spravovat zahradní bazén přes mobilní telefon

Volitelné doplňkové příslušenství pro zahradní bazény, jako například bazénové vysavače, tepelné čerpadla a jiné, si můžete prohlédnout na našem e-shopu Magiline-obchod.cz.

 

Zahrady s bazénem zvyšují hodnotu nemovitosti

Že jsou zahrady s bazénem populární kvůli samotnému bazénu je jasné. Je tu ovšem ještě jeden fakt, kvůli kterému mnoho lidí a investorů zahradní bazén realizuje. A tím je zvýšení hodnoty nemovitosti. Již dávno je známý fakt, že dům a zahrada s bazénem se prodává daleko jednodušeji než bez bazénu. Na první pohled je investice do zahradního bazénu vysoká, ovšem při prodeji se právě díky bazénu výrazně zvedne prodejní cena celé nemovitosti. Zahrady s bazénem mají v průměru o 5 – 20 % větší cenu než zahrady bez bazénu. Výsledná cena nemovitosti se tak díky bazénu zvedne o více než byla samotná investice do bazénu.

A teď z opačné strany… Z pohledu kupce nemovitosti je rozhodně zajímavější investovat do zahrady s bazénem – odpadnou starosti s dodatečnou realizaci bazénu. Platí to samozřejmě za předpokladu, že se jedná o zahrady s bazénem zapuštěným. Nadzemní samonosné bazény ceny nemovitostí nijak výrazně nezvyšují.

Chcete svůj vlastní zahradní bazén? Kontaktujte nás.