ZAHRADNÍ BAZÉN

 

Chcete plavat, relaxovat a využívat všech výhod bazénu přímo na vlastní zahradě? Zahradní bazén se stal důležitým prvkem při realizování a budování vlastního bydlení a většina rodin v České republice s ním do budoucna počítá. Zahradní bazén do země je skvělou volbou pro:

  • ochlazování v letních dnech
  • otužování v zimních měsících
  • zvýšení fyzické kondice
  • naučení dětí plavat
  • pořádání rodinných akcí a oslav
  • relaxaci a odpočinek
  • balneoterapii a další…

Na trhu existuje mnoho dodavatelů a řešení a zahradní bazén si tak může v dnešní době dovolit opravdu každý. Závisí pouze na náročnosti a požadavcích klienta. Realizace zahradního bazénu je poměrně velký zásah do zahrady, designu a estetiky a je tedy zapotřebí se na vše důkladně připravit a zvolit to nejlepší řešení. Pokud se nechcete o nic starat, nejlepším řešením jsou bazény na klíč – realizační firma se postará o vše za vás.

 

Zahradní bazén – krok za krokem

Nejprve musíme zvolit, zda bude bazén nadzemní, částečně-zapuštěný nebo zapuštěný (bazény do země):

  • Nadzemní bazény jsou nejméně nákladné a jejich instalace je ze všech nejrychlejší a nejjednodušší. Nadzemní bazén můžeme zvolit aniž bychom museli měnit vzhled zahrady nebo do ní jakkoliv zasahovat a zároveň lze tento typ bazénu snadno demontovat. Nevýhodou je jejich slabá konstrukce a horší přístup. Dalším nedostatkem je absence kvalitního schodiště – běžně se používají pouze bazénové žebříky (schůdky).
  • Částečně-zapuštěné bazény se skládají ze dvou částí. Jedna část je zakopaná v zemi a druhá je odkrytá na povrchu. Tento typ bazénu se nejčastěji volí v případě, že je zahrada členitá nebo svahovitá. Odkrytou stranu bazénu lze následně využít pro vybudování posezení nebo vytvoření designové skalky, která přidá na estetice. Částečně-zapuštěné bazény jsou svou konstrukcí podobné bazénům zapuštěným a jsou velmi kvalitní a trvanlivé. Rozmanitá je zde také nabídka velikosti bazénu, schodiště a různého příslušenství. Doplňkové bazénové příslušenství je důležité pro následnou údržbu, funkčnost a bezproblémový chod bazénu.
  • Plně zapuštěné bazény jsou vrcholným dílem a stávají se nedílnou součástí celé zahrady. Je potřeba si proto promyslet všechny aspekty, protože jejich následné přemístění není možné. Více si můžete přečíst v článku zapuštěné bazény.
Zahradni bazen
Zahradní bazén

Zahradní bazén – konstrukce

Materiálů, ze kterých se bazény provádějí je mnoho, ovšem ne každá konstrukce je odolná, trvanlivá a kvalitní. Některé se staví přímo na místě realizace a některé jsou dováženy již hotové. Nejčastěji se setkáme s:

  • Betonové bazény
   • Jejich konstrukce se skládá ze ztraceného bednění, které se následně vylévá betonem. Takto zhotovená konstrukce je nejlepší, protože je odolná vůči spodním vodám, zabraňuje případným posunům a trhlinám, je samo-stabilizační, nedeformovatelná a má nejdelší životnost. Jako vnitřní povrch se používá keramický obklad nebo bazénová fólie.
  • Nerezové bazény
   • Nerezové bazény jsou stejně jako betonové bazény vysoce kvalitní a mají dlouhou životnost. Díky zpracování na míru je možné zvolit jakékoliv rozměry. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena.
  • Plastové a skořepinové bazény
   • Jsou vyráběny v továrně z jednoho dílu. Jejich největší nevýhoda je životnost – s přibývajícím časem formy ztrácejí své vlastnosti a bazény se tak stávají náchylnější na různé deformace a poškození.

 

Bazén na zahradu – tvar

Výběr velikosti, tvaru a hloubky je čistě ve vaší režii a záleží na požadavcích a účelu pořízení bazénu. Na výběr máte od malých bazénů po velké. Velikost bazénu je zapotřebí volit úměrně k velikosti zahrady a počítat je třeba rovněž s prostorem pro posezení nebo bazénové zastřešení, které se odsouvá vždy na jednu stranu mimo bazén. Nejběžnějším tvarem je obdélník, nicméně i zde je možné experimentovat a vytvořit si bazén oválný nebo členitý. S tvarem bazénu úzce souvisí otázka zastřešení bazénu nebo zakrytí bazénu (rolety) – u složitějších (členitých) tvarů je zakrytí bazénů vždy nákladnější. Hloubka bazénu se většinou dělá ve dvou základních úrovních, a to 1,2 – 1,5 m. Hloubka závisí na účelu používání bazénu. V případě používání bazénu pouze pro relaxaci budeme volit hloubku menší, oproti tomu chceme-li bazén využívat pro plavání či potápění, zvolíme hloubku větší. Informace ohledně průběhu realizace najdete na stránce stavba bazénu.

 

Bazénové schodiště

U nadzemních bazénů se volí pro přístup do bazénu vnější schůdky (žebřík), u polozapuštěných a zapuštěných bazénů je bazénové schodiště obvykle součástí bazénu a tvoří tak jednotnou strukturu. Na výběr je od rohových schodišt po schodiště přes celou šířku bazénu, tvary mohou být rovné nebo zaoblené. U bazénů Magiline lze schodiště propojit s masážními tryskami, které jsou součástí protiproudu do bazénu MAGIsport Balneo. Získáte tak jedinečné místo pro relaxaci a masáže zároveň.

 

Bazénová filtrace

Pro stoprocentně zdravou a kvalitní vodu je důležité zvolit výkonnou bazénovou filtraci. Mezi nejběžnější filtrace patří písková a kartušová. Bazény Magiline disponují jedním z nejvýkonnějších filtračních systémů na trhu, patentovaná bazénová filtrace FX Line, s filtrační schopností do 15 mikronů.

 

Zahradní bazén – doplňkové příslušenství

Pro využití bazénu na maximum a redukování starostí s čištěním lze bazén vybavit dalším příslušenstvím, které má za úkol jediné – zajistit 100 % pohodlí a 0 % starostí. Mezi volitelné bazénové příslušenství můžeme zařadit:

  • bazénové zastřešení – prodlužuje koupací sezónu
  • zakrytí bazénu roletou – zvyšuje bezpečnost
  • ohřev vody v bazénu – zajišťuje konstantní teplotu
  • automatické dávkovače – kontrolují a udržují hladiny pH a chlóru
  • bazénový vysavač – automaticky čistí dno i stěny bazénu
  • zimní plachtu – zvyšuje bezpečnost a zabraňuje spadu nečistot
  • inteligentní systém iMagi – umožňuje vzdáleně spravovat bazén přes mobilní telefon

Volitelné doplňkové příslušenství pro zahradní bazény, jako například bazénové vysavače, tepelné čerpadla a jiné, si můžete prohlédnout na našem e-shopu Magiline-obchod.cz.

Bazén na zahradu