BAZÉNY DO ZEMĚ

 

Bazény do země jsou luxusním typem bazénů. Umístit je můžeme na zahradu (venkovní bazény do země) nebo také do interiéru (vnitřní bazény do země). Často tyto bazény nazýváme jako tzv. zapuštěné bazény. Podle povahy zahrady bývají tyto bazény plně zapuštěné nebo částečně zapuštěné – pokud je tedy vaše zahrada svahovitá, nemusíte mít obavy, bazén do země můžete i přesto realizovat. Bazény v zemi disponují pestrou nabídkou bazénového příslušenství, zastřešení bazénu nebo jeho zakrytí. Na základě výbavy můžete bazény v zemi využívat od otužovacích bazénků až po místo, ve kterém budete trávit veškerý volný čas nebo pořádat různé akce a oslavy. Průběh realizace bazénu do země popisujeme níže, před samotnou realizací je však velmi důležité, abyste se správně rozhodli pro druh bazénu do země (z jakého materiálu je tvořen).

 

Bazény do země – materiály

Materiálů, ze kterých se bazény do země realizují, je nespočet. Mezi ty hlavní a nejkvalitnější patří:

 

Jako další materiály jsou nabízeny:

  • sklokeramické bazény do země
  • plastové bazény
  • laminátové bazény
  • montované bazény

 

Stěžejní je, abyste si správně vybrali materiál, ze kterého je bazén do země proveden. Bazény do země, jak již sám název napovídá, se “zakopávají” do země, což znamená, že jejich kvalita musí být na co nejvyšší úrovni. Pozdější změny nebo opravy jsou jen stěží proveditelné. Jak uvádíme výše, nejkvalitnější bazény jsou železobetonové a nerezové. U těchto typů bazénů nedochází k žádným posunům, prasklinám nebo jinak závažným defektům. Konstrukce bazénů Magiline, na kterou poskytujeme záruku 30 let, je robustní, kvalitní, samonosná a dokáže odolat veškerým vnějším vlivům.

 

Bazény do země Magiline jsou železobetonové bazény, jejichž konstrukci tvoří 33 cm široké polypropylenové bednění, kterou u stavby, včetně dna, provážeme železem a následně vybetonujeme. Tímto způsobem realizace (a tímto typem konstrukce) vytvoříme bazénový monolit té nejvyšší kvality. Bazény do země Magiline disponují oproti jiným druhům konstrukční výhodou. Tato výhoda spočívá ve schodišti, které je součástí bazénové struktury – nedochází k následnému praskání a veškeré materiály (včetně fólie) jsou jednotné.

 

V následující části si přiblížíme jednotlivé kroky, které jsou důležité provést před, během a po samotné realizaci, aby byl váš bazén do země dokonalý.

Bazény do země

Bazény do země – průběh stavby

Průběh stavby bazénů do země se liší od jednotlivých dodavatelů, typů bazénů a v neposlední řadě v tom, zda firma bazén do země dodává jako komplet (bazény do země na klíč, bazény na míru), nebo se o průběh stavby bazénu stará více dodavatelů současně. Bazén do země si můžete postavit i svépomocí. Naše firma výhradně staví bazény do země na klíč. To znamená, že se staráme o vše potřebné co s realizací bazénu Magiline souvisí. Pomůžeme vám s výběrem a specifikaci samotného bazénu, provedeme výkopové práce, montáž a stavbu bazénu, nainstalujeme veškeré technologie a provedeme prvotní zprovoznění. Následně se postáráme i o údržbu a servis bazénu. Tohle vše můžete nechat na nás. Samozřejmostí je také obsyp bazénu, pokládka dlažby (dodáváme přírodní kámen travertin) a montáž zakrytí nebo zastřešení bazénu. Nechcete mít s realizací bazénu žádné starosti? Nechte to na nás a vsaďte na bazény na klíč!

 

Bazén do země – výběr

Bazén do země je specifický tím, že se jedná o dlouhodobou investici a využívat jej budete po několik desítek let. Zároveň je velmi obtížné cokoliv po zhotovení dodělat nebo upravit. Z těchto důvodů pro vás bude výběr a specifikace bazénu zásadní záležitostí. U specifikace bazénu do země jsou nejdůležitější následující body:

  • rozměr bazénu
  • hloubka bazénu
  • typ a tvar bazénového schodiště
  • úprava bazénové vody (bazény se slanou vodou nebo chlorovanou)
  • volba zakrytí bazénu (bazénová roleta nebo zastřešení bazénu)
  • další příslušenství, jako např. protiproud do bazénu, osvětlení bazénu, masážní trysky, bazénový vysavač, ohřev vody v bazénu a další… 

 

Umístění bazénu do země a výkopové práce

Umístění bazénu závisí na povaze zahrady a volné ploše (s tím souvisí i rozměr bazénu). Jedno je ovšem jisté, a to, že jakýkoliv bazén by měl být umístěn v místě, kde je co nejvíce slunečního svitu. V úvahu musíte brát prostor pro odsunutí bazénového zastřešení, prostor pro relax a odpočinek (terasa okolo bazénu), vstup do bazénu a přístup z domu. Doporučujeme vám se o umístění bazénu vždy poradit s dodavatelskou firmou a provést prvotní vyměření bazénu (důležité pro vizuální představu).

 

Jakmile bazén úspěšně vyspecifikujete a odsouhlasíte jeho umístění, přichází na řadu finální vyměření a následný výkop díry pro bazén. Výkop zpravidla provádíme bagrem, ovšem v případě špatného přístupu lze díru pro bazén do země vykopat i ručně. Výkop díry pro bazén nám zabere většinou maximálně dva dny, po kterých následuje srovnání dna a vybetonování základových pasů pod bednění bazénu. Tento úkon zvládneme další den realizace bazénu do země.

 

Stavba a montáž

Montáž bazénu do země Magiline zvládneme za dva dny. V tom prvním bazén poskládáme z polypropylenového bednění, které následně (další den) zabetonujeme. Betonáž provádíme současně včetně dna a bazénového schodiště, které je součástí struktury bazénu. Při kompletaci bazénového bednění veškeré části mezi sebou proarmujeme železem – tím vznikne vysoce kvalitní a pevný železobetonový monolit. Následně musí beton vyzrát, což zabere zhruba čtyři týdny. Stavba bazénu Magiline je rychlá a detailně propracována.

 

Podlaha okolo bazénu

V době, kdy musí bazén “odpočívat”, z důvodu zrání betonu, můžeme začít pracovat na okolí bazénu. V první řadě je potřeba, abychom dovedli od bazénu hadice na vodu a elektrické kabely do místa, kde budeme instalovat bazénovou technologii. Poté můžeme začít bazén po vrstvách zasypávat – hlínou bez kamenů a drnů, v nejlepším případě pískem. Tyto vrstvy se pravidelně hutní – vše se musí provádět velmi opatrně, aby se nic nepoškodilo. Jako poslední vrstvu volíme kamenivo a kari sítě, které svážeme vázacím drátem a následně vybetonujeme základní desku pro dlažbu. Po dalším vyzrání betonu nalepíme dlažbu okolo bazénu (včetně obrubního kamene). Pro bazény do země Magiline zpravidla dodáváme betonovou dlažbu nebo přírodní italský kámen travertin.

Zprovoznění bazénu

Jakmile jsou okolní práce hotové, bazén můžeme nachystat na finální zprovoznění. Celý bazén musíme nejprve pořádně vyčistit od nečistot, dno a schodiště vybrousit a aplikovat tenkou vrstva stěrkového lepidla. Tím dno dno a schodiště dokonale vyhladíme. Na stěny bazénu a schodiště nalepíme mirelon a na dno se natáhneme geotextílii. V další fázi nachystáme a natáhneme bazénovou fólii a vyřežeme otvory pro jednotlivé prvky uvnitř bazénu (skimmer, osvětlení, trysky aj.). V tento okamžik začínáme bazén napouštět vodou. Jako poslední se aplikuje tzv. “hříbek”, což je krycí lišta, kterou instalujeme mezi obrubní kámen a bazénovou folii. Tato lišta utěsní uchycení fólie a překryje prostor pod obrubním kamenem.

 

Jakmile je bazén plně napuštěný, provedeme jeho prvotní zprovoznění. Musíme jej spustit, nastavit veškeré hodnoty, seřídit filtraci a předat hotový bazn novému majiteli (včetně zaučení).

 

Veškeré úkony potřebné ke zprovoznění bazénu Magiline nám zaberou zhruba čtyři dny. Celkově tedy bazén do země Magiline dokážeme postavit za 8 – 10 dnů (bez doby potřebné pro zrání betonu a úpravy okolních ploch).

 

Příslušenství pro bazény do země

Bazénové příslušenství, které si pro bazény do země můžete pořídit:

  • protiproud do bazénu
  • masážní trysky
  • zakrytí bazénu roletou
  • zastřešení bazénu
  • automatické dávkovače a regulátory
  • osvětlení bazénu
  • bazénové vysavače
  • ohřev vody
  • skluzavky, skákací prkna, nafukovací lehátka, míčky, hračky a další doplňky…
Bazén do země

Bazén do země a nejlepší čas jeho pořízení

Uvažujete, kdy je ten nejlepší čas na pořízení bazénu do země? Realizovat bazény do země musíte s dostatečným předstihem. Chcete-li být připraveni na léto a zahájení koupací sezóny, ideální doba, kdy byste jej měli začít realizovat, je na podzim. To znamená, že samotný výběr dodavatele bazénu a jeho pořízení byste měli stihnout ještě o něco dříve – na přelomu léta a podzimu. Bazén do země má několik úskalí, které budete muset vyřešit. Správně se musíte rozhodnout pro tvar bazénu, hloubku, typ schodiště vybavení bazénu dalším příslušenstvím, jako např. protiproud do bazénu nebo zastřešení bazénu. Proto je dobré, abyste si na tento výběr vyhradili nějakou dobu před samotnou realizací.

 

A proč zrovna podzim? Jak jsme psali již výše, bazény do země zpravidla betonujeme, a to vyžaduje následné zrání betonu, pro které se ideálně nabízí zimní čas. Pokud tedy s realizací bazénu začnete již na podzim, přes zimu beton vyzraje a v jarních měsících budete mít dostatek času pro jeho dokončení, napuštění a zprovoznění. Do začátku koupací tak budete mít dostatečnou dobu na dodělání všech potřebných věcí (obsyp bazénu, realizace okolní terasy, instalace zastřešení bazénu, úpravu zahrady a spuštění bazénu).

Zajímají vás bazény do země? Pojďte do toho s námi – kontaktovat nás můžete níže přes kontaktní formulář. Domluvíme si osobní schůzku, vše společně probereme a pustíme se do realizace vašeho bazénu.

Zajímají vás bazény do země? Rádi vám zašleme katalog.