ZAKRYTÍ BAZÉNU

 

Zakrytí bazénu můžeme rozdělit do několika kategorií, například podle ceny, materiálu, kvality, funkčnosti, použitelnosti nebo ovládání. Některé (a důležité) vlastnosti mají ovšem všechny typy společné:

  • zvyšují bezpečnost vašeho bazénu
  • zabraňují pádu do vody
  • zabraňují odpařování vody
  • minimalizují teplotní ztráty (teplota vody je konstantní a není tak třeba ji tolik ohřívat)
  • snižují náklady na energie
  • snižují náklady na používání chemických přípravků
  • zvyšují atraktivitu, design a estetiku
  • dají se ovládat automaticky

 

Nyní si pojďme představit základní formy zakrytí, které si můžete pořídit. O které typy se jedná? Jde o bublinkovou fólii na bazén, krycí plachtu na bazén, lamelové zakrytí bazénu (roleta na bazén), terasové zakrytí bazénu a bazénové zastřešení. Jednotlivé typy jsou seřazeny od nejjednodušších (nejlevnějších) až po nejkomplexnější.

 

Bublinková fólie na bazén

Nejzákladnější formou zakrytí bazénu je bublinková fólie na bazén s navijákem. Pořizovací cena bublinkové fólie na bazén je nejnižší a zároveň je velmi praktická. Plní funkce zábrany odpařování a ochlazování vody a zároveň zabraňuje spadu nečistot do vodyúdržba bazénu je díky bublinkové fólie pro uživatelé mnohem jednodušší. Pro lepší komfort můžete bublinkovou fólii spojit s držákem a navijákem, díky kterému můžete fólii jednoduše navinout a následně opět natáhnout zpět na hladinu. Bublinková fólie do bazénu je nejzákladnější formou a zejména kvůli bezpečnosti vám doporučujeme zvolit jiné formy zakrytí bazénů.

 

Krycí plachta na bazén

V zimním období, kdy bazén nepoužíváte, vám jej doporučujeme chránit krycí plachtou na bazén. Ideálním řešením je samozřejmě zastřešení bazénu, ovšem bazén můžete zakrýt rovněž speciální krycí plachtou, která se vyrábí z tvrzeného materiálu a je vyztužena hliníkovými pásy pro lepší stabilitu, vyšší nosnost a bezpečnost. Tyto krycí plachty na bazén zvyšují bezpečnost vašeho bazénu, zabraňují spadu nečistot do bazénu, zabraňuji sněhu a ledu a významně vám usnadní opětovné nastartování bazénu v další sezoně.

Zimní plachta na bazén je skvělým řešením v případě, že nemáte zastřešení bazénu ani jinou formu zakrytí bazénu a chcete váš bazén chránit v zimním období. V tomto případě je určitě krycí plachta na bazén skvělou volbou. Používat se dají i během koupací sezóny, ovšem manipulace s krycí plachtou je náročnější než s jinými formami bazénového zakrytí. V případě zájmu můžete krycí plachtu na bazén vybavit speciálním elektrickým navijákem, který vám manipulaci usnadní. Krycí plachty na bazén vám doporučujeme používat zejména v zimním období nebo když svůj bazén déle nevyužíváte a chcete jej zabezpečit. Pro pravidelné používání vám doporučujeme klasické zastřešení bazénu nebo bazénovou roletu.

Zajímá vás, jak připravit bazén na zimu a jak provést jeho zazimování? V tom případě se podívejte na článek jak zazimovat bazén, ve kterém se vše dozvíte.

Zakrytí bazénu
Zakrytí bazénu

Lamelové zakrytí bazénu

Zakrytí bazénu formou bazénové rolety je vyrobeno z lamel, které plavou na hladině vody a tvoří tepelně-izolační vrstvu. Jejich provedení je v souladu s francouzskou bezpečnostní normou, dokonale zabraňují jakémukoliv spádu do vody, zabraňují znečištění a dotváří design a estetiku zahrady. Bazénová roleta funguje jako celoroční zakrytí a můžete si ji přizpůsobit přesně podle vašich představ. Lamelové zakrytí můžeme rozdělit podle umístění:

  • volně stojící nad hladinou
  • zakryté nad hladinou
  • pod vodní hladinou u stěny
  • pod vodní hladinou za “stěnou”

 

Z bezpečnostního důvodu je nutné, abyste po dobu odkrytí a zakrytí bazénové rolety byli v její blízkosti. Bazénová roleta se ovládá klíčem nebo dálkovým ovladačem a napájena je elektrickou energií. Na výběr máte ze dvou možností napájení – přímo el. kabelem nebo solárně. V případě solárních typů bazénových rolet u instalace nemusíme k roletě přivádět žádný kabel, instalace je velmi jednoduchá a rychlá. Bazénová roleta nemusí být součástí bazénu ihned při jeho pořízení. Lamelové zakrytí bazénu můžeme instalovat i po nějaké době. Problém pro bazénovou roletu není ani oválný bazén nebo oválné schodiště – v tomto případě se využívá systém tzv. “wing system”. Ve výrobě se bazénová roleta rozdělí na dvě části a přizpůsobí se přesnému tvaru bazénu. Wing system používáme také v případě, kdy má bazén boční bazénové schodiště.

 

Lamelové zakrytí bazénu – přizpůsobení

Co všechno lze u lamelového zakrytí přizpůsobit? Odpověď na tuto otázku je velmi obsáhlá. Na výběr máte z několika typů lamelového zakrytí bazénu a každý typ lze následně dále specifikovat. Jak jsme uvedli výše, základní rozdělení je podle umístění zda se lamelové zakrytí bazénu nachází nad hladinou vody nebo pod ní. Mezi další specifikace, jak lze lamelové zakrytí bazénu přizpůsobit patří:

  • pevně stojící nebo posuvný (na kolejnicích) naviják bazénové rolety
  • otevřený nebo zabudovaný naviják bazénové rolety – možnost zabudování do dřevěného boxu
  • elektrické nebo solární napájení bazénové rolety
  • ovládání klíčkem nebo vzdáleně (ovladačem, popř. telefonem)
  • barva sloupků navijáku – bílé, béžové nebo šedé
  • lamely – PVC klasické nebo polykarbonátové solární lamely (několik barevných provedení)

 

Solární roleta do bazénu přirozeně ohřívá vodu v bazénu a zároveň ji udržuje déle teplou. Jde tedy o skvělou náhradu za klasické zastřešení bazénu a zároveň omezíte využití ohřevu vody (např. tepelné čerpadlo).

Terasové zakrytí bazénu

Další formou je tzv. terasové zakrytí bazénu. Jinak řečeno se jedná o pojizdnou terasu, která se tyčí nad samotným bazénem. Tato varianta je ze všech nejnákladnější, ovšem propojíte díky ní bazén a terasu v jeden prvek. Jako celek tvoří terasové zakrytí bazénu pojízdná konstrukce s povrchovou úpravou (dle přání zákazníka) a kolejnice, po kterých se konstrukce pohybuje. Máte na výběr ze dvou variant ovládání – manuální nebo automatické. Chcete se koupat? Jednoduše terasové zakrytí bazénu odsuňte a bazén máte v okamžiku nachystaný. Terasové zakrytí bazénu doporučujeme zejména těm zákazníkům, kteří mají malé zahrady.

 

Bazénové zastřešení

Pro zahradní bazén je bazénové zastřešení rozhodně královskou variantou zakrytí a spojuje všechny výše uvedené typy dohromady. Zastřešení bazénů vám zajistí dokonalou bezpečnost, pomůže vám s údržbou bazénu, přirozeně ohřívá vodu, zabraňuje odpařování a zároveň může sloužit jako terasa. Vybírat můžete z nízkých, středních, kombinovaných nebo vysokých zastřešení. Jednotlivé segmenty ovládáte manuálně nebo, za příplatek, dálkovým ovládáním (takové zastřešení obsahuje motor). Největší výhodou zastřešení bazénu oproti bazénovým roletám je rozhodně využitelnost. Díky bazénovému zastřešení můžete plavat i za špatného počasí. A to je velká výhoda, co říkáte? Zastřešení obsahuje dveře, takže se do bazénu dostanete i v případě, že ho necháte nad bazénem. Při dodávce zastřešení spolupracujeme výhradně se společností Alukov, která je špičkou v daném oboru.

Fotogalerie zakrytí bazénu
Zakrytí bazénu, bazénová roleta nebo zastřešení bazénu. Se vším vám poradíme a dodáme.