ZAKRYTÍ BAZÉNU

 

Zakrytí bazénu můžeme rozdělit do několika kategorií, například podle ceny, materiálu, kvality, funkčnosti, použitelnosti nebo ovládání. Některé (a důležité) vlastnosti mají ovšem všechny typy společné:

  • zvyšují bezpečnost vašeho bazénu
  • zabraňují pádu do vody
  • zabraňují odpařování vody
  • minimalizují teplotní ztráty (teplota vody je konstantní a není tak třeba ji tolik ohřívat)
  • snižují náklady na energie
  • snižují náklady na používání chemických přípravků
  • zvyšují atraktivitu, design a estetiku
  • dají se ovládat automaticky

 

Zakrytí bazénu – letní období

Nejzákladnější formou zakrytí bazénu jsou bublinkové fólie a navijáky. Jejich pořizovací náklady jsou nejnižší a zároveň jsou velmi praktické. Plní funkce zábrany odpařování a ochlazování vody a zároveň zabraňují spadu nečistot do vodyúdržba bazénu je tak díky ním jednodušší. Pro lepší komfort je ideální bublinkovou fólii spojit s držákem a navijákem, díky kterému se fólie jednoduše navine a následně opět natáhne na hladinu.

 

Zakrytí bazénu – zimní období

V zimním období, kdy se nepoužívá, je vhodné bazén chránit zimním zakrytím bazénu. Ideálním případem je zastřešení bazénu, ovšem bazén se dá zakrýt rovněž speciálními kryty, které jsou vyrobeny z tvrzeného materiálu a jsou vyztuženy hliníkovými pásy pro lepší stabilitu, vyšší nosnost a bezpečnost. Takové kryty zabraňují spadu nečistot do bazénu, zabraňuji sněhu a ledu a významně pomáhají v opětovném nastartování bazénu v další sezoně. Více informací ohledně zazimování bazénu, důležité tipy a rady najdete v článku jak zazimovat bazén.

Zakrytí bazénu
Zakrytí bazénu

Lamelové zakrytí bazénu

Zakrytí bazénu formou bazénové rolety je vyrobeno z lamel, které plavou na hladině vody a tvoří tepelně-izolační vrstvu. Jejich provedení je v souladu s francouzskou bezpečnostní normou, dokonale zabraňují jakémukoliv spádu do vody, zabraňují znečištění a dokonale dotváří design a estetiku zahrady. Bazénové rolety fungují jako celoroční zakrytí bazénu a dají se zcela přizpůsobit přání zákazníka. Můžeme je rozdělit podle umístění:

  • volně stojící nad hladinou
  • zakryté nad hladinou
  • pod vodní hladinou u stěny
  • pod vodní hladinou za “stěnou”

 

Z bezpečnostního důvodu je nutné být po dobu odkrytí a zakrytí bazénové rolety osobně přítomen. Ovládání probíhá buď klíčem nebo dálkovým ovladačem. Napájení rolety probíhá za pomocí elektrické energie, která může být získaná přes kabel nebo solární systém. V případě solárních typů bazénových rolet není zapotřebí žádný kabel a instalace je tak velmi jednoduchá a roleta se dá instalovat i po nějaké době k již hotovému bazénu. Problém není ani oválný bazén nebo oválné schodiště – v tomto případě se využívá systém tzv. “wing system”, kdy je roleta rozdělena na dvě části a přizpůsobí se přesnému tvaru bazénu a problém jí nedělá ani bazénové schodiště.

 

Zakrytí formou terasy

Další formou zakrytí bazénu je pojízdná terasa. Tato varianta je ze všech nejnákladnější, ovšem dá se díky ní propojit bazén a terasa v jeden celek. Tvoří se z pojízdné konstrukce s povrchovou úpravou (dle přání zákazníka) a kolejnic, po kterých se konstrukce pohybuje. Ovládá se automaticky nebo manuálně a během velmi krátké doby se z terasy (která odjede) stane bazén.

 

Bazénové zastřešení

Pro zahradní bazén je zakrytí bazénu formou bazénového zastřešení rozhodně královskou variantou a spojuje všechny výše uvedené typy dohromady. Zastřešení bazénů zajišťuje dokonalou bezpečnost, napomáhá v údržbě bazénu, ohřívá vodu, zabraňuje odpařování a zároveň může sloužit jako terasa. Na výběr jsou nízké, střední, kombinované nebo vysoké zastřešení. Ovládat se dají manuálně nebo mohou být poháněny motorem. Největší výhodou zastřešení bazénu oproti roletám je možnost plavání i když je zastřešení zadělané nebo je špatné počasí. Při dodávce zastřešení spolupracujeme výhradně se společností Alukov, která je špičkou v daném oboru.

Fotogalerie zakrytí bazénu