PROČ JSOU BAZÉNY SE SLANOU VODOU STÁLE POPULÁRNEJŠÍ?

 

Bazény se slanou vodou už několik let úspěšně vládnou mezi všemi typy úpravy vody v bazénech. Nejen ve světě, ale i v Česku je slaná voda v bazénu novým standardem a pryč jsou doby, kdy vedly bazény se sladkou vodou. Ptáte se, čím to je? Bazény se slanou vodou přinášejí spoustu výhod, díky kterým si je všichni tak oblíbili. Vadí vám zápach chloru? Ten u slané vody neřešíte. Máte alergické reakce na chlor? Sůl vás jich zbaví. Zdá se vám údržba chlorované vody náročná? Údržba slané vody je jednodušší. A také levnější. Nicméně i bazény se slanou vodou mají své nevýhody.

V článku se dozvíte vše podstatné o úpravě vody soli – výhody i nevýhody, správné hodnoty bazénové vody, na jakém principu bazény se slanou vodou fungují a jaké další způsoby úpravy bazénové vody existují. Mimo to si pro porovnání představíme i hlavní výhody a nevýhody úpravy vody chlorem.

 

Je lepší slaná voda v bazénu nebo chlorovaná?

 

Tuto otázku od zákazníků slýcháme pravidelně, ovšem odpověď na ní není zcela jednoznačná. Úprava bazénové vody chlorem je tradičním a nejrozšířenějším způsobem, to ale neznamená, že způsobem nejlepším. Při výběru závisí zejména na typu bazénu a finanční náročností. Bazény se slanou vodou vyžadují vyšší počáteční investici (kvůli potřebnému zařízení), z dlouhodobého hlediska je ovšem úprava vody soli výhodnější. Sezónní náklady na úpravu vody jsou totiž u slané vody oproti chlorované výrazně nižší.

 

VÝHODY ÚPRAVY VODY CHLOREM JSOU:

    • nízké počáteční náklady
    • vysoká účinnost
    • jednoduchá manipulace

Proč je tedy tolik populární právě slaná voda v bazénu a ne chlorovaná (sladká)? Je to zejména kvůli nevýhodám, kterých má úprava bazénové vody chlorem spoustu.

 

MEZI HLAVNÍ NEVÝHODY ÚPRAVY VODY CHLOREM ŘADÍME:

    • typický chlorový zápach
    • podráždění očí a pokožky
    • může vyvolávat alergické reakce
    • náročnější hlídání všech hodnot bazénové vody
    • oproti slané vodě v bazénu z dlouhodobého hlediska nákladnější
    • manipulace a skladování chemikálií
Bazeny se slanou vodou
Slaná voda v bazénu

Bazény se slanou vodou – výhody

 

Kromě toho, že slaná voda v bazénu pomáhá při dýchacích a kožních problémech, má slaná voda v bazénu mnoho dalších výhod.

 

MEZI HLAVNÍ A ZÁSADNÍ VÝHODY, KTERÉ BAZÉNY SE SLANOU VODOU PŘINÁŠÍ, PATŘÍ:

    • šetrnější k životnímu prostředí (minimalizace používání bazénové chemie)
    • voda bez zápachu
    • nevyvolává alergické reakce
    • nedráždí oči ani pokožku
    • jednodušší údržba
    • nižší sezónní náklady
    • antiseptické (dezinfekční) účinky
    • napomáhá osobám s kožními problémy

 

Jako bonus můžeme brát fakt, že slaná voda v bazénu působí oproti sladké (chlorované) vodě příjemněji a “lehčeji”. Zjednodušeně se dá říct, že bazény se slanou vodou jsou vhodné pro každého – to více pro ty, kteří trpí alergickými reakcemi na chlor nebo jakýmikoli jinými problémy (kožními, dýchacími aj.). Úpravu vody soli doporučujeme obzvlášť dětem, které mají jemnou pokožku a klasický chlor tak pro ně může být velmi agresivní.

Bazény se slanou vodou – nevýhody

 

Bazény se slanou vodou mají v podstatě pouze dvě nevýhody, a to korozivní účinky kovových komponentů a vyšší pořizovací náklady. S ohledem na veškeré výhody slané vody v bazénu jsou tyto nevýhody opravdu zanedbatelné a řešitelné a rozhodně by vás neměly od pořízení bazénu se slanou vodou odradit.

 

KOROZIVNÍ ÚČINKY KOVOVÝCH KOMPONENTŮ (REZAVĚNÍ):

Bazénová sůl může způsobit korozivní účinky na kovové části bazénu. Jedná se například o bazénové schůdky, různá madla uvnitř bazénu a další. V případě, že chcete mít v bazénu slanou vodu, doporučujeme tyto prvky nahradit za výrobky z plastu nebo speciální oceli.

 

VYŠŠÍ POŘIZOVACÍ NÁKLADY:

Oproti klasickým chlorovým bazénům jsou pořizovací náklady u bazénů se slanou vodou vyšší. Je to zapříčiněno nutností pořízení solonizační jednotky a nákladům na instalaci. Z dlouhodobého hlediska jsou ovšem bazény se slanou vodou oproti chlorovaným bazénům finančně výhodnější (sezónní náklady jsou nižší).

Slana voda v bazenu
Bazény slaná voda

Jaké jsou správné hodnoty vody v bazénu se slanou vodou?

 

Správné hodnoty vody v bazénu se slanou vodou jsou zcela zásadní pro funkčnost, křišťálově čistou a zdravou vodu. Všechny níže uvedené hodnoty (sůl, pH, alkalita a chlor) je potřeba pravidelně kontrolovat a udržovat ve správném rozmezí.

 

SŮL:

Každá solonizační jednotka pracuje s jinou hodnotou, ovšem všeobecně platí, že správné množství bazénové mořské soli by se mělo pohybovat v rozmezí 4 – 8 gramů na 1 litr vody. Sůl se musí doplňovat i v průběhu sezóny v závislosti na dopouštění čerstvé vody do bazénu.

pH VODY:

Správná úroveň pH vody v bazénu by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,4. Pro udržení správné hodnoty pH je zásadní mít správnou úroveň alkality.

ALKALITA:

Správná úroveň alkality by měla být mezi 80 a 120 ppm. Špatná hodnota alkality nám zabrání upravovat hodnotu pH. Pro dokonale čistou a zdravou vodu jsou tedy nejdůležitější správné hodnoty právě alkality a pH.

VOLNÝ CHLOR:

Volný chlor, který vzniká pomocí elektrolýzy, zajišťuje dezinfekci a bezpečnost vody v bazénech se slanou vodou. Správná úroveň volného chloru je v rozmezí 1 – 3 ppm.

 

Vodu doporučujeme testovat alespoň 1-krát týdně a dle naměřených hodnot vodu upravovat. S úpravou vody vám mohou pomoci různé automatické dávkovače, u bazénů Magiline se jedná například o naše jedinečné inteligentní ovládání bazénu iMAGI-X. Přípravky, kterými můžete jednotlivé hodnoty vody v bazénu upravovat najdete na našem e-shopu v sekci bazénová chemie.

 

Na jakém principu bazény se slanou vodou fungují?

 

Jak již vyplývá z výše uvedeného, i v bazénech se slanou vodou se vyskytuje chlor. Zdrojem pro výrobu chloru ve slané vodě je právě samotná sůl. O proces výroby chloru z bazénové soli se stará zařízení nazývané elektrolýza. Ta k přeměně soli na volný chlor používá elektrický proud. Vzniklý chlor v bazénu slouží k dezinfekci.

 

Tento způsob úpravy vody zajišťuje kontinuální hladinu chloru (dezinfekce vody) v bazénu a vy tak nemusíte do bazénu přidávat žádné další chlorové tablety. Stabilní úroveň chloru v bazénu znamená nezávadný a kvalitní stav vody a zároveň zabraňuje rozmnožování jakýmkoliv bakteriím. Tato forma úpravy bazénové vody mnohem je efektivní, jednoduchá, komfortní a finančně výhodná.

 

Existují kromě slané vody v bazénu i jiné způsoby úpravy vody?

 

Ano, existují. Kromě úpravy vody soli existují i další způsoby úpravy bazénové vody. Jde například o klasické chlorování vody (tradiční a nejrozšířenější metoda), úprava vody ozonem, ionizací, aktivním kyslíkem nebo za použití speciálních UV lamp.

S ohledem na veškeré výše uvedené informace a naše dlouholeté zkušenosti vám jako úpravu vody vašeho bazénu doporučujeme zvolit právě sůl. Všechny argumenty jsou uvedené v článku, nicméně pro shrnutí: bazény se slanou vodou jsou jednoduché na údržbu a provoz, komfortní, finančně výhodnější, mají pozitivní účinky na zdraví a zajišťují nezávadnou a křišťálově čistou vodu (při správném použití). Mrkněte se i na další rady, jak si usnadnit údržbu bazénu.

Kromě výše uvedeného je potřeba ještě zmínit následující. Voda v bazénu (ať už je upravována soli, chlorem nebo jiným způsobem) vyžaduje pravidelnou údržbu, je důležité pravidelně kontrolovat solonizační jednotku a další automatické dávkovače a hlídat správnou úroveň pH vody. Při nesprávné úrovni pH se mohou objevit různé alergické reakce nebo jiné problémy. V případě jakéhokoli problému s vodou (nebo bazénem všeobecně) doporučujeme ihned volat odborného specialistu.

Máte zájem o svůj vlastní bazén se slanou vodou? Ozvěte se nám.